int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 07.12.2023

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo násRybaříme na řece Ebro - Španělsko

Ikonická řeka Ebro, dlouhá skoro tisíc kilometrů láká množství rybářů, kteří se sem každoročně sjíždějí, aby ulovili trofejního sumce nebo candáta. Ryb je v Ebru ohromná spousta a pokud ryby vyloženě nemají náladu pozřít naši návnadu, úspěch v podobě ulovené ryby je téměř zaručen. Ale nejdříve si řekněme něco málo o řece Ebru.

 Pb084293

Pramení na jižních svazích Kantabrijského pohoří a na horním toku protíná v hluboké dolině severovýchodní část Starokastilské vrchoviny. Na středním toku protéká Aragonskou rovinou, kde se koryto místy dělí na jednotlivá ramena. Do Středozemního moře se vlévá deltou o rozloze přibližně 250 km², jíž řeka protéká v napřímeném regulovaném korytě, jehož břehy jsou lemovány hrázemi.

Dhebro

Rio-Ebro získala proslulost hlavně díky přehradám. Horní přehrada Embalse de Mequinenza o délce více než 100 km dosahuje hloubky až 60 m a šířky od několika desítek po stovky metrů. Střední přehrada Embalse de Riba Roja má na délku něco přes 40 km a hloubky se zde pohybují od absolutních mělčin po zhruba 30 m. Spodní přehrada Embalse de Flix je nejmenší a pro svou polohu (leží v průmyslové oblasti) nejméně navštěvovaná.

Pb084284

Obě přehrady, na kterých se rybaří tedy Mequinenza a Riba Roja mají svá veliká úskalí – na horní přehradě není díky její rozloze problém zabloudit a pochopitelně pro neznalého rybáře najít dobré místo na ploše desítek kilometrů čtverečních, je výkon téměř nadlidský. Spodní přehrada vznikla zatopením údolí s rozsáhlými ovocnými sady, které se nikdo neobtěžoval odstranit, rybám tak vzniklo dokonalé útočiště, ale pro rybáře je to peklo.

Pb084296

Řeka Ebro je pro rybáře rájem, ale i zde se musí každý rybář podvolit velmi přísným nařízením, která jsou kontrolovány. Není výjimkou, když je rybář v loďce i několikrát za den kontrolován, zda má veškeré potřebné doklady a pokuty, za chybějící povolenku, cotto, špatnou návnadu nebo chybějící licenci na loď jsou velmi vysoké.

 Pb094315

Z tohoto důvodu je zde několik poskytovatelů služeb pro přijíždějící rybáře. My jsme již delší dobu znali manželský pár, Pepu s Hankou, který se právě na tyto služby zaměřují a poskytují ubytování, lodě, místo na stání a hlavně, nesmírně cenné rady, které nováček na Ebru nemá šanci znát. Konečně, po letech dopisování a komunikace na dálku, jsme se už dostali do jejich oblasti a samozřejmě je navštívili kousek od města Caspe.

Pb084279

Docela určitě je tu veliká výhoda, domluvit se v češtině a nenastane nedorozumění, špatné pochopení, špatný výklad pravidel hry a tím následné problémy. Další cennou devizou je, že Pepa s Hankou jsou taky cestovatelé v obytném autě a pokud chceme, můžeme přijet ve své obytce a postavit se na plošinu nad domem pár desítek metrů od řeky.

Img_1692

Pepa zde má několik lodí se silnými motory, které tu jsou samozřejmě pro rybáře a jelikož je sám veliký rybář, velmi zasvěceně poradí, kam na řece zajet a pomůže radou na co chytat, aby lov byl co nejúspěšnější.

 Img_1697

A teď jaká pravidla je nutno respektovat a co musíme splňovat.

Pb104323  

Předně je to povolenka, licence na rybaření na řece Ebro. Pak si kupujeme povolenku, kotto, na každý den a loď musí mít licenci, kterou není až tak jednoduché získat a samozřejmě, do problémů se dostaneme raz dva jen díky tomu, že použijeme špatnou návnadu.

 Pb104320

Povolenka, to je licence na rybolov, která stojí 15 eur a platí rok, na kratší období se koupit nedá. Je úplně jedno, jestli rybaříme den nebo měsíc. Povolenky se prodávají buď na úřadu města nebo pro nás lépe a pohodlněji v rybářských potřebách, které jsou podél Ebra v každém městě.

 Pb104328

K povolence je potřeba mít cotto, to je denní povolenka na rybolov a stojí 6 eur pokud si nechceme vzít rybu domů, klasické chyť a pusť. Pokud rybaříme s tím, že si rybu rádi sníme anebo si jí chceme odvézt domů, povolenka na den je už za 20 eur a maximum je 7 candátů za den. Zkrátka, na lodi při kontrole může být maximálně 7 ulovených candátů a ty musí být usmrcený. Jinak kontroloři poručí vyhodit ryby zpět do vody. Dále je to jeden rybář, dva pruty, ale to je klasika. Pokud se rozhodneme, že budeme týden jen chytat a pouštět, koupíme si na týden cotto za 6 eur, ale nelze se po třech dnech rozhodnout, že si dokoupíme cotto na den, abychom si nějakou rybu třeba ugrilovali. To nelze, cotto je vydáváno na naši licenci a ta je zase vydaná na naši občanku a vše je zaneseno v systému. Vyplatí se koupit jedno nebo druhé jen na pár dnů a pak u nejbližší benzínky dokoupit další dny.

 Pb104334

Další důležitou věcí je vhodná loď s motorem. Nelze si vzít z domova svoji loď, protože loď na Ebru musí splňovat další podmínku a tou je španělské pojištění, které získáme na základě českého pojištění naší lodě a vyřízení trvá nejméně měsíc. Navíc, na loď s motorem nad 15 koní musíme mít lodní průkaz na řeku. Do 15 koní nemusíme mít žádné lodní zkoušky. Až na základě získaného španělského pojištění obdržíme veliké na červeném podkladu identifikační číslo, to musí být vylepeno na předním boku každé lodě, která se na Ebru pohybuje.

Pb104336

Rybář musí mít s sebou na lodi veškeré doklady, které ho opravňují k rybaření. To znamená Licenci k rybaření, cotto, pojištění lodi a průkaz totožnosti. Kontroly Rybářské stráže a Policie jsou primárně zaměřené na pytláky a pokuty za chybějící doklad jsou velmi vysoké. Nově se na pytláky, kteří se schovávají v zátočinách, rybaří ze břehu používají drony. Vybrané peníze jak za cotto, povolenky a pokuty se používají k posilování ochrany toku řeky Ebra.

 Pb104339

No a na co se nesmí chytat? Na rybičky, živé či mrtvé, to je jedno. Běžně se chytá na žížaly, které se dají koupit v rybářských potřebách nebo si je přivezeme. Jak říká Hanka, tady by člověk mohl vykopat jámu, velikosti základu na barák a nenalezne ani žížalku. Dále se chytá na gumovou nástrahu, pelety, kukuřici, ale na podrobnější informace bych odkázala na Pepu. Přeci jenom, koho lépe se zeptat než rybáře, který na Ebru chytá den, co den už několik let. Mezi přísně zakázané způsoby rybolovu patří využívání sítí. V poslední době bylo přistiženo několik skupin pytláků. Tady přistupuje policie k takovému zločinu velmi přísně! Mezi sítě se řadí i čeřen. Co vše se dá na Ebru ulovit si najde každý rybařík sám. Předně jsou to luxusní candáti a sumci.

 Pb104333

Tím bych asi svoje pojednání ukončila, a protože se nás už několik kolegů dotazovalo na možnost rybaření v této oblasti, přidávám kontakty na Pepu s Hankou.

 Pb104329

Lokalita je, kousek od Caspe, totální samota a s majiteli se domluvíme na všem, co je potřeba. Pro návštěvníky na dálku zařídí povolenku, můžeme sem přijet obytným autem a stát za domem, můžeme přijet osobním autem a ubytovat se v karavanu nebo v domě, kde je plnohodnotný byt pro rybáře. Dovolenou zde můžeme strávit i ve vlastním karavanu. Můžeme si tady ryby zamrazit, můžeme se domluvit na domácí stravě, můžeme se připojit na elektřinu z centrály v domě. Zkrátka, paleta služeb je veliká a vše záleží na domluvě s Pepou nebo Hankou Holešovskými.

Zde je kontakt + 420 728317721 Pepa a Hanka Holešovský – Caspe na řece Ebro

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ